Aktualności

Aktualności

01 Styczeń
Operat przeciwpożarowy - ustawa o odpadach

OPERAT PRZECIWPOŻAROWY
Operat Przeciwpożarowy Ustawa o Odpadach

W związku ze zmianami które wprowadza USTAWA z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw nasz zespół wychodząc naprzeciw nowym wymaganiom przepisów ppoż. przygotowuje dla podmiotów zobowiązanych do przedstawienia właściwemu organowi „operat przeciwpożarowy” zgodnie z art. 42. ust. 4b. pkt 1. ustawy o odpadach.

Operat przeciwpożarowy jest niezbędny do złożenia wniosku o zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie, wytwarzanie odpadów oraz uzyskania pozytywnego postanowienia/opinii organów Państwowej Straży Pożarnej.

Operat przeciwpożarowy (operat ppoż.) zawierający warunki ochrony przeciwpożarowe instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgadniany jest z Komendantem Powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.

Operat Przeciwpożarowy dla Składowisk Odpadów
Dokumentację dla przedsiębiorców magazynujących odpady opracowują osoby posiadające odpowiednie kwalifikacji, w zależności od zakresu wymaganych pozwoleń:
- rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, 
- inżynier pożarnictwa,
- specjaliści posiadający potwierdzenie kompetencji.

Na każdym etapie wymaganych uzgodnień firma FireMar Inżynieria Pożarowa świadczy usługi w zakresie reprezentowania zakładów i przedsiębiorców w wymaganym zakresie przed właściwymi Organami Państwowej Straży Pożarnej.

W celu opracowania operatu konieczne jest przygotowanie przez zlecającego dokumentacji dotyczącej obiektu, którego ma dotyczyć dokument. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie przez naszą firmę wizji lokalnej w zakładzie aby zapoznać się z panującymi na miejscu warunkami ochrony przeciwpożarowej. Po zebraniu od Państwa niezbędnych informacji sporządzany jest operat, który przedkłada się Komendantowi Powiatowemu / Miejskiemu PSP (odpowiedniemu terytorialnie w stosunku do lokalizacji zakładu objętego opracowaniem), który w przeciągu 14 dni wydaje postanowienie o wydaniu zgody na zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów.

Kontakt w sprawie operatów z zakresu ochrony ppoż.: 

Sławomir Staniszewski tel. 698 667 665

Opertaty przeciwpożarowe wykonujemy na terenie całego kraju.

Województwo podkarpackie opertat przeciwpożarowy: Ustrzyki Dolne Brzozów Dębica Jarosław Jasło Kolbuszowa Krosno Lesko Leżajsk Lubaczów Łańcut Mielec Nisko Przemyśl Przeworsk Ropczyce Rzeszów Sanok Stalowa Wola Strzyżów Tarnobrzeg 

Województwo lubelskie opertat przeciwpożarowy: Biała Podlaska Biłgoraj Chełm Hrubieszów Janów Lubelski Krasnystaw Kraśnik Lubartów Lublin Łęczna Łuków Opole Lubelskie Parczew Puławy Radzyń Podlaski Ryki Świdnik Tomaszów Lubelski Włodawa Zamość

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001592/O/D20181592.pdf

http://odpady.net.pl/2018/08/22/nowelizacja-ustawy-o-odpadach-opublikowana-w-dzienniku-ustaw/